23
شهریور

21  ایده مفهومی معماری

چگونه می‌توان به یک مفهوم معماری رسید؟

iPleaders

توانایی ایجاد و توسعه مداوم ایده های مفهومی معماری چیزی است که بسیاری از دانشجویان و در واقع بسیاری از معماران با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. همانطور که در این مقاله دربارۀ “چگونگی توسعه یک مفهوم معماری” بحث می کنیم، بهترین رویکردهای مفهومی باید همیشه با هدف ارائه یک پروژه جدید باشد.

روش‌های زیادی برای ارائه یک مفهوم وجود دارد. این رو‌ش‌ها عبارتند از:

  • تجربیات و تاثیرات شخصی
  • سلیقه
  • پژوهش
  • تحلیل و بررسی

در اینجا ما فهرستی از 21 ایده مفهومی را ارائه می‌دهیم که می‌توانند به عنوان نقطه شروع توسعه فهم شما مورد استفاده قرار گیرند و به شما در پیدا کردن راه  درست در مسیر توسعه پروژه کمک کنند.

البته توجه داشته باشید که برای ایجاد یک رویکرد مناسب، این ایده‌های فهرست ‌شده باید به فرآیندهای فکری، تفاسیر و تحلیل‌های شما گره بخورند، تا بتوان آن‌ها را برای پروژه‌تان سفارشی کرد.

فهرست مفاهیم معماری:

تایپوگرافی، زبان بومی، تاریخ، فرم و حجم، ویژگی های فیزیکی، بازدیدهای عمومی و خصوصی، محل، اقامت، سفر و حرکت، جمع و تفریق، فرهنگ و جامعه، حفاظت و پناهگاه، ساختار و فناوری، سبک و گرایش همه و همه مفاهیم معماری هستند.

زبان بومی

ساختمان ها باید با زمینه خود مرتبط باشند. یعنی طراحی و معماری یک ساختمان باید بر اساس کاربری آن باشد.

 به عنوان مثال، فضای پارتیشن بندی شدۀ یک ساختمان، بیشتر برای شرکت ها استفاده می‌شود.

یک طراحی اصولی و درست می‌تواند بازدهی یک سازه را چندین برابر کند.

uniqhotels

The Dune House توسط معماران نروژی Jarmund/Vigsnæs را در نظر بگیرید، یک طرح ساده به سرعت مفهوم آنها را توضیح می‌دهد و نشان می‌دهد که چگونه آن را به سایت باز می‌گرداند.

تاریخی

Apochi

استفاده از تحقیقات تاریخی سازه شما و بافت اطراف آن می‌تواند راه‌های مختلفی را برای استفاده و کاوش باز کند. هر سازه دارای تاریخچه‌ای است و اغلب داستانی برای گفتن دارند. حفظ بافت قدیمی شهر به سازه جلوه بهتری می‌دهد. به طور مثال اگر در شهری با بافت قدیمی ساختمان سازی مدرن انجام شدم، قطعا بازدهی خوبی به همراه ندارد. اما اگر برای ساخت از بافت قدیمی المان گرفته شود، قطعا زیباتر است.

ویژگی‌های فیزیکی

ویژگی های فیزیکی به طور کلی به عناصر سازه بستگی دارد. این عناصرعبارتند از: توده های آبی، درختان، پوشش گیاهی، سازه‌های سنگی، سازه های دست ساز و غیره…

archisoup

 پروژه خانه درختی گروه معماری A6 را در نظر بگیرید. این گروه برای ساخت این سازه ازعناصر طبیعی (در این مثال یک درخت) برای اطلاع رسانی و شکل دادن به ساختمان پیشنهادی استفاده کرده‌اند. یا حتی خانه Carmody Groakes Burgh Island و Casa Malaparte در Adalberto Libera که هر دو از صخره های ساحلی سایت خود برای سازه استفاده کرده‌اند.

فرم

The Times

ممکن است بخواهید با یک مطالعه یک فرم و حجم ساده شروع کنید. جایی که می‌توانید آزمایش کنید و در مورد نحوه دستکاری فضاهای مثبت و منفی مطالعه کنید. مجموعه‌ای عالی از کتاب هایی که دقیقاً این روش را توضیح می‌دهد، مجموعه افعال فضایی است.

البته لازم به ذکر است که این روش برای ایجاد موفقیت آمیز و زمینه سازی یک پروپوزال معمارانه معنادار کافی نخواهد بود و باید حداقل با یک رویکرد دیگر همراه باشد.

بازدید‌ها

استفاده از نماهای سایت شما می‌تواند به تعریف و شکل دادن ساختمان شما در سطوح مختلف کمک کند.

به همین ترتیب، اگر سازه شما بازدیدهای بیرونی ندارد، باید نماها را در داخل ایجاد کنید و شروع به ساختن مفهومی بر اساس نماهای داخلی کنید.

با این حال، در جایی که نماهایی وجود دارد، ممکن است بخواهید خطوط سازه را به بیرون و در سرتاسر سازه خود بکشید تا شبکه ای مانند نمودار ایجاد کنید.

عمومی و خصوصی

از طریق تجزیه و تحلیل سازه خود باید بتوانید به سرعت مکان های عمومی و خصوصی را مشخص کنید. ممکن است سازه شما در بافت شهری باشد و شما هم نیاز به سکوت داشته باشید، در این حالت می‌توانید با تحلیل سازه خود، تغییراتی ایجاد کنید و بهترین شرایط محیطی را بسازدید.

archisoup

با این حال، در یک محیط روستایی، فضاهای خصوصی همچنان می توانند ارتباط قوی با محیط اطراف خود داشته باشند، اما از مناطق عمومی دور باشند.

یک مثال عالی از آن مرکز مگی OMA در قلب گلاسکو است.

محل اقامت

تهیه خلاصه طراحی محل اقامت مشخص شده و ترسیم آن برای نشان دادن مربع ها و مستطیل های مجزا برای سطوح مورد نیا، می‌تواند به توسعه و تجسم فضاهایی که باید به هم متصل، جدا و یا در مجاورت یکدیگر باشند کمک کند. این می‌تواند یک مفهوم ایجاد کند که در آن مناطق به ترتیب استفاده، نیاز، مناظر، سرپناه، سرویس دهی، عمومی و خصوصی چیده شوند.

استفاده کنید !

amazingarchitecture

این مورد بسیار مهم است. چیدمان سازه بر اساس نوع آن، یکی از مهمترین موارد برای بازدهی بهتر است. در این چیدمان فضاها و محل اقامت شما صرفاً بر اساس طبقه بندی آنها و نحوه تعامل کاربر در داخل آن فضا هنگام ورود و حرکت در آن است.

به عنوان مثال سوپرمارکت ها صرفاً بر اساس این استراتژی هستند که در آن میوه ها و سبزیجات همیشه در جلوی فروشگاه یافت می‌شوند. این یک تصمیم آگاهانه است برای ایجاد این تصور که در حال ورود به یک محیط طبیعی و تازه شما هستید…

همین امر را می‌توان در مورد موزه ها و گالری های هنری نیز گفت که در آن کاربر به طور عمدی از طریق ساختمان و فضاهای نمایشگاهی هدایت می‌شود.

ماهیت / متریال

نوع متریال شما در ساخت سازه بسیارمهم است.

نوع موادی که پیشنهاد می‌کنید می‌تواند با استفاده از ویژگی‌های آن‌ها از نظر نوع، اندازه و محدودیت‌ها، برای شکل دادن به پایه یک مفهوم طراحی استفاده شود. به عنوان مثال یک ساختمان دو طبقه، ممکن است دارای پایه سنگی باشد.

archisoup

در این نوع سازه می‌توان از مصالح سبک تری برای تشکیل طبقه دوم، مثلاً چوب، استفاده کرد. شما می توانید بررسی کنید که چگونه می توان آنها را مدرن و بهبود بخشید.

نمونه خوبی از نحوه استفاده از مواد معتبر در یک پروژه در سراسر کار RCR Arquitectes قابل مشاهده است.

شبکه

شبکه های سازه را می‌توان تقریباً از هر چیزی گرفته و ایجاد کرد. به همین دلیل می‌توان در استفاده از آنها بسیار متنوع بود. هدف شبکه‌های سازه، ارائه مناطق استراتژیک و موجه و جداسازی‌هایی است که می‌تواند یک بوم کاملاً خالی باشد.

فرهنگ و جامعه

این تا حد زیادی از خلاصه طراحی و استفاده و اشغال ساختمان پیشنهادی ایجاد می شود.  برای مثال صومعه ای را در نظر بگیرید، جایی که راهبانی در آن زندگی می‌کنند و از آن استفاده می کنند. از قوانین بسیار سختگیرانه و فعالیت های روزانه پیروی می‌کنند.  آنها بسیار ساده با دارایی های محدود زندگی می‌کنند و این بلافاصله شروع به ترسیم و تعریف فضاهای پیشنهادی می‌کند.

جَو

بازی با اتمسفر عبارت است از استفاده و انطباق نور، سایه و فضا برای ایجاد تجربه احساس و عاطفه برای کاربران ساختمان در حین حرکت و اشغال فضاهای آن.

99percentinvisible

توجه ویژه‌ای باید به جهت گیری و تغییرات فصلی سایت شما شود، جایی که الگوهای نور و آب و هوا باید به منظور ارزیابی نحوه عبور آنها از ساختمان و روی ساختمان ترسیم شوند.

توجه ویژه‌ای باید به جهت گیری و تغییرات فصلی سازه شما شود.

کاربران

archisoup

باز هم برگرفته از خلاصه طراحی و الزامات پروژه، معماری برای مردم و اطراف آن ایجاد شده است. پس چرا نباید از آنها برای ایجاد یک مفهوم استفاده شود! به عنوان مثال، یک مدرسه شیرخواران باید برای انسان های بسیار کوچک و همچنین افراد کاملاً رشد یافته فراهم شود.  این اغلب منجر به برنامه ریزی منطقه ای تک طبقه، با ارتباطات قوی با فضای باز می شود.

ساختار و تکنولوژی

دانستن اینکه چگونه می‌خواهید پروپوزال خود را از ابتدا بسازید، می‌تواند به شدت بر توسعه مفهومی شما تأثیر بگذارد. این تمرینات می‌تواند در مورد روش‌های محلی ساخت و ساز، از طریق تکنیک ها و فن آوری هایی باشد که در مراحل اولیه توسعه هستند و هنوز به طور گسترده در دسترس نیستند.

به همین ترتیب، ویژگی‌های ساختاری مانند یک طناب می‌تواند الهام‌بخش باشد. برای مثال، طراحی معماران مستقر در لندن برای یک استخر شنای معلق که به درستی «استخر آسمان» نامیده می‌شود، خواستار یک پیشنهاد ساختاری شفاف است. پیشنهاد به خودی خود فقط یک مستطیل شیشه ای است، جادو در نحوه معلق شدن آن است.

نور

kent.ac

نور را می‌توان به روش های مختلفی برای شکل دادن، ایجاد و تعریف فضاها مورد استفاده قرار داد. اما به طور خاص با نور طبیعی، تنها زمانی می توان از آن استفاده کرد که تحلیل سازه خود را تکرار کنید. اندازه، جهت و شکل سایت شما به تعیین اینکه چگونه می‌تواند از نظر مفهومی کمک کند.


منبع: archisoup.com